O nákupu koberce rozhoduje nejen cena, velikost, materiál a kvalita provedení, ale také barva. Kdyby tomu tak nebylo, mohli by výrobci přijít na trh s jednotným provedením v barvě třeba šedé nebo modré, a byli bychom odkázáni na jednotný povrch. V každém bytě byste pak našlapovali po šedém nebo modrém povrchu. Trochu nuda, že? Ještě, že ty barvičky máme, a můžeme se rozhodnout, které z nich dáme přednost, případně po nějaké době koberec vyměnit za jiný, v barvě, odpovídající momentální náladě, vkusu či vybavení domácnosti.
Když vám zcela nový barevný koberec přivezou domů, zajímavě voní „kobercovinou“ a předvádí se v plné kráse. Ta se ovšem po určité době kamsi vytrácí a koberec ztrácí svůj původní vzhled, i když se snažíte udržet jej v maximální čistotě pravidelným vysáváním prachu.
Problém je v tom, že prach není natolik suchý, aby nekladl vysavači žádný odpor, do hry promlouvá i vlhkost vzduchu a další faktory, např. množství tukových částic v ovzduší i na podlaze. Koberce v domácnosti jsou totiž zasaženy výpary z kuchyně a zároveň i chozením v ponožkách nebo naboso. Prach se pak mísí s naším potem a spolu s rozptýlenými částečkami tuku z přípravy pokrmů se vytvoří kašovitá hmota, která se velmi ochotně zachycuje na kobercových vláknech. Obalí je vrstvou, která pak původní barvu přebíjí a tkanina na podlaze již není tak pěkná, jako první den, kdy jsme ji zakoupili.
Po určité době je i při pravidelném vysávání nutné koberec podrobit důkladnější očistě. Provádí se to různými způsoby, podle toho, o jaká vlákna jde, aby bylo čištění šetrné a zároveň účinné. Jednou z účinných metod čištění koberců je i systém rotačních kartáčů s vakuovým odsáváním tlakového čisticího roztoku Rotovac, můžete se o tom přesvědčit i na některých videích přímo z místa čištění, kde je vidět rozdíl mezi vyčištěnou a původní špinavou plochou.