Myslíte si, že je ? Pojďme si nejdříve říct o jeho minulosti.
O nápadu podobné věci jako je dnešní internet se začalo povídat v roce 1946. V roce 1958 vznikla firma ARPA, po které se také pojmenoval předchůdce internetu – arpanet. Původně tato síť měla za úkol poskytovat komunikaci primárně vojenským službám. Internet už dříve měl být decentralizovanou sítí. To znamená, že tato síť neměla žádné centrum. Pokud se přerušila nějaká cesta, kterou mohla komunikace probíhat, tak probíhala komunikace jinou. Můžete si to představit třeba jako pavučinu. Když se přetrhne jedno vlákno, nespadne hned celá pavučina. To mělo právě zabránit protivníkům nějak zabránit komunikaci mezi vojáky. Internet je decentralizovanou sítí dokonce i teď.
Mnozí z vás si internet představují jen jako webové stránky. Jen jako google, wikipedii a podobně. Dovolte mi ale vyvést vás z omylu. Internet je opravdu veliká síť a poskytuje strašně moc služeb. Webové stránky jsou jedním z nich.
· Email. Určitě každý znáte Email, díky kterému se před pár lety hodně komunikovalo. Občas se přes něj komunikuje i v dnešní době, ale dříve byl více využívaný. Patří tedy do těch starších služeb.
· VOIP. Samozřejmě zde musím zmínit hlasovou komunikaci po internetu. Určitě znáte Skype, někteří možná Teamspeak. To vše patří pod „VOIP“ protokol.
· Webové stránky. Webové stránky jsou obecně velice složité. Využívají dost protokolů a hodně skriptovacích jazyků. Víte ale, že webová stránka nemá název takový, jak ho známe? Každá stránka má nejdříve svou IP adresu, kterou pak DNS (domain name system) změní v doménu, kterou známe.
· FTP. Přenos souborů pomocí internetu většinou zajišťuje protokol FTP. Pokud si budete třeba tvořit vlastní doménu, určitě se s tímto termínem setkáte.
Rozhodně to není vše. Internet je, jak jsem již zmiňoval, velmi rozšířená síť a jmenovat vše by zabralo klidně i hodiny.