Ocet je základní surovina, kterou najdeme snad v každé domácnosti. Nejčastěji ho používáme v kuchyni, tam však možnosti jeho využití zdaleka nekončí. Ocet odmašťuje, ničí bakterie i plísně, odstraňuje pachy, dezinfikuje, ale i změkčuje prádlo.
Hodně lidem vadí jeho silné "aroma", kterého se lze snadno zbavit výrobou domácího octového koncentrátu. Výroba nemůže být jednodušší, potřebujete jen skleněnou lahev nebo zavařovačku, ocet a slupky z citrusů. Nádobu naplníme do 3/4 slupkami, zalijeme octem, uzavřeme a uložíme alespoň na měsíc (ideálně na dva) do temna, kde ho necháme louhovat. Můžete použít slupky z citrónu, pomeranče, ale i limetky, grepu či pomela.
Budete se divit, jak intenzivně se vylouhované ovoce rozvoní a překryje typický octový zápach. Kdo by chtěl něco netradičnějšího, může použít místo slupek větvičky smrku nebo borovice, přidat koření jako je hřebíček, skořice a badyán, fantazii se meze nekladou.
Hotový koncentrát scedíme přes plátýnko a můžeme používat. Koncentraci zvolíme podle využití. Na úklid kuchyně či koupelny míchám roztok 1:1, na nábytek 1 díl octa a 3 díly vody. Pokud se zajímáte i o ekologické praní, takto ovoněný koncentrát nahradí i aviváž, stačí nalít 100 ml neředěného koncentrátu do přihrádky na aviváž, množství zhruba na 5 kg prádla. Ocet odstraňuje vodní kámen, takže pomáhá i v prevenci proti zanášení bubnu i hadic. Můžeme si vyrobit například i osvěžovač vzduchu, stačí 1 díl octa, 9 dílů destilované vody a pár kapek vonného oleje.
Tento výčet je jen zlomkem toho, na co všechno se dá tento čistič použít. Mimo úžasné citrusové vůně a čistících účinků, oceníte i jeho zdravotní nezávadnost vůči dětem i mazlíčkům a nízkou výrobní cenu. Mnohé z Vás určitě potěší i množství plastových lahví, které domácí výrobou ušetříte, jelikož si nebudete muset kupovat 5 různých prostředků, ale vyrobíte si jeden univerzální.