Existuje jen málo míst v domácnosti, kterou jsou tak vystaveny nečistotám, mastnotě a bakteriím jako jsou vaše kuchyňské skříňky. Usazuje se na nich mastnota z vaření, kondenzuje na nich voda z rychlovarné konvice a často se na ně vylije kde co. Tohle všechno ovlivňuje životnost skříněk a často vyžaduje alespoň minimální údržbu každý den.
Nejstarší a nejrozšířenější způsob jak všechno umýt je samozřejmě teplá voda, ve které rozředíme univerzální čistič na kuchyňské povrchy, houbička a vlastní píle. Měli bychom ovšem mít na paměti, že univerzální čistič a hrubá houbička nemůže být použita na všechny druhy povrchů. Pokud použijeme čistič, který se s daným povrchem „nekamarádí“ můžeme napáchat více zla než užitku.
Při čistění musíme rozlišit hlavně, z jakého materiálu jsou skříňky vyrobeny. Jak čistit dřevěné, malované, kovové kuchyňské linky? Tím se budeme zabývat níže.
Většina dřevěných skříněk se dá vyčistit tím, co už doma dávno máte. Obecně platí, že i dřevěné povrchy se dají čistit běžným saponátem. Musíte ovšem použít na jeden díl saponátu dva díly vody. Po nanesení čisticího prostředku otřete všechny povrchy ještě navlhčeným hadříkem a poté otřete suchým hadrem.
Pokud chcete používat jen ekologické mycí prostředky, doporučujeme ocet a jedlou sodu. Obyčejný kuchyňský ocet stačí zředit s vodou, čímž získáte výborný odstraňovač mastnoty. Další ekologický prostředek na mytí je jedlá soda. Prášek smíchejte s vodou a získáte tak pastu na nejhůře odstranitelné skvrny.
Jak vyčistit skříňky s nátěrem? Jelikož jsou tyto povrchy ošetřeny barvou na olejové bázi, jsou mnohem odolnější než dřevo. Můžete proto použít všechny výše popsané prostředky. Výhodou těchto skříněk je fakt, že můžete použít i hrubější houbičku.
Posledním nejrozšířenějším typem skříněk jsou kovové. Kovové skříně jsou na údržbu nejjednodušší. Lze použít všechny typy mytí, které jsme již zmínili s výjimkou jedlé sody. Kov je také háklivý na rez, dostatečně proto skříňky utírejte.